plati online catre stat
Thread poster: Dan Ilioiu
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:55
English to Romanian
+ ...
Oct 12, 2009

Salutare tuturor,

intrebarea este simpla:

- a facut cineva plata catre CASMB, online, prin Raiffeisen Bank?
- a facut cineva plata catre CASMB, online (orice banca)?

Daca da, va rog trimiteti-mi si mie un exemplu de OP online completat. Eu am incercat toate variantele la care m-am putut gandi, insa niciuna nu a fost buna. Banca mi-a luat constiincioasa comision - si la plata, si la returnarea banilor ....

Redau mai jos campurile din OP-
... See more
Salutare tuturor,

intrebarea este simpla:

- a facut cineva plata catre CASMB, online, prin Raiffeisen Bank?
- a facut cineva plata catre CASMB, online (orice banca)?

Daca da, va rog trimiteti-mi si mie un exemplu de OP online completat. Eu am incercat toate variantele la care m-am putut gandi, insa niciuna nu a fost buna. Banca mi-a luat constiincioasa comision - si la plata, si la returnarea banilor ....

Redau mai jos campurile din OP-ul online Raiffeisen, poate imi puteti da o idee.

Din contul: contul meu, cel din care se face plata
In contul IBAN al beneficiarului: contul CASMB pentru contributii www.casmb.ro/pfa_conturi_bancare.php
Suma platita: suma de plata
Data platii: data platii
Identificator beneficiar: * ????????????????
Numele Beneficiarului: ???????????????
Numar de evidenta al platii: * . (punct)
Detaliile platii, Linia 1: ????????????
Detaliile platii, Linia 2: ????????????
Numar de ordine al platii: Numarul de ordine al OP-ului (dat de mine)

* se aplica numai pentru plati catre trezorerie
cele cu bold sunt neclare pentru mine.

mentionez ca am reusit sa fac plata catre administratia financiara pentru impozitul anticipat. Principiul aplicat acolo nu a functionat in cazul CASMB.
Multumesc anticipat.

[Edited at 2009-10-12 17:26 GMT]
Collapse


 
Antonina Erena
Antonina Erena  Identity Verified
Romania
Local time: 10:55
Polish to Romanian
+ ...
CIF CASMB Oct 12, 2009

Dan Ilioiu wrote:

Identificator beneficiar: * ????????????????
Numele Beneficiarului: ???????????????
Numar de evidenta al platii: * . (punct)
Detaliile platii, Linia 1: ????????????
Detaliile platii, Linia 2: ????????????
Numar de ordine al platii: Numarul de ordine al OP-ului (dat de mine)


Identificator beneficiar: 11629740 (CIF-ul CASMB)
Numele Beneficiarului: CASMB
Nr evidenta: 1
Detalii plata: CASS an 2009 + penalizare (daca e cazul)
Numele dvs. complet si CNP-ul.


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:55
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
este verificata solutia? Oct 13, 2009

Multumesc pentru raspuns, ai facut astfel plati catre CASMB?

Am descarcat intre timp progrmaul de la Ministerul de finante care permite intocmirea si tiparirea ordinelor de plata catre trezorerie.

OP-ul completet prin intermediul acestui program are structura de AICI

Nu
... See more
Multumesc pentru raspuns, ai facut astfel plati catre CASMB?

Am descarcat intre timp progrmaul de la Ministerul de finante care permite intocmirea si tiparirea ordinelor de plata catre trezorerie.

OP-ul completet prin intermediul acestui program are structura de AICI

Nu apare nicaieri vreun CIF/CUI al CASMB (asta mi s-a mai spus si din alte parti).


[Edited at 2009-10-13 06:08 GMT]
Collapse


 
Antonina Erena
Antonina Erena  Identity Verified
Romania
Local time: 10:55
Polish to Romanian
+ ...
plata online Oct 13, 2009

Eu am platit prin ING, desi abia la a 3-a incercare am reusit.
Si numai cu ajutorul celor de la relatii clienti...

http://www.casmb.ro/pfa_conturi_bancare.php
In OP-ul model de pe site-ul CASMB aveti trecut la Beneficiar codul de identificare fiscala.

In cazul meu motivul pentru care plata nu era alocata si imi revenea in cont era ca nu treceam acest CIF a
... See more
Eu am platit prin ING, desi abia la a 3-a incercare am reusit.
Si numai cu ajutorul celor de la relatii clienti...

http://www.casmb.ro/pfa_conturi_bancare.php
In OP-ul model de pe site-ul CASMB aveti trecut la Beneficiar codul de identificare fiscala.

In cazul meu motivul pentru care plata nu era alocata si imi revenea in cont era ca nu treceam acest CIF al CASMB-ului.
Collapse


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:55
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
meandrele concretului .... :???: Oct 13, 2009

Asa am gandit si eu.
Dar, folosind programul despre care spuneam de la mfinante.ro, dupa completarea datelor platitorului si a contului de trezorerie, campul "cod de identificare fiscala" de la BENEFICIAR se competeaza automat cu CNP-ul pe care l-am scris la PLATITOR.

Hmmm .... o sa mai fac o incercare...
See more
Asa am gandit si eu.
Dar, folosind programul despre care spuneam de la mfinante.ro, dupa completarea datelor platitorului si a contului de trezorerie, campul "cod de identificare fiscala" de la BENEFICIAR se competeaza automat cu CNP-ul pe care l-am scris la PLATITOR.

Hmmm .... o sa mai fac o incercare
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 09:55
Italian to Romanian
+ ...
CNP plătitor în câmpul Cod fiscal beneficiar Oct 13, 2009

Dan Ilioiu wrote:

Asa am gandit si eu.
Dar, folosind programul despre care spuneam de la mfinante.ro, dupa completarea datelor platitorului si a contului de trezorerie, campul "cod de identificare fiscala" de la BENEFICIAR se competeaza automat cu CNP-ul pe care l-am scris la PLATITOR.

Hmmm .... o sa mai fac o incercare


Salut Dan,
Eu nu mai folosesc de multă vreme programele de la Ministerul Finanţelor de completare a OP-urilor, pentru că am Internet Banking.
Dar pot să îţi spun că în ce priveşte plata impozitului pe venit, într-adevăr la Codul fiscal al beneficiarului trebuie completat CNP-ul tău. Oricât pare de ciudat, am întrebat şi eu de câteva ori la ei dacă e în regulă şi mi-au spus că da. Ca dovadă, de 3-4 trimestre plătesc prin Internet Banking şi nu figurez cu restanţe la plata impozitului.

Cât despre CASS, Casa de Asigurări de Sănătate din Cluj are Cod fiscal propriu pe care îl introduc în câmpul corespunzător. Despre Bucureşti, nu ştiu nimic.

Sper să te descurci până la urmă.


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:55
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
nici eu nu folosesc programele de la mfinante Oct 13, 2009

L-am descarcat doar ca s avad cum iese OP-ul completat acolo. Evident mai mult m-a incurcat.
La adminstratia financiara am platit si eu fara probleme, completand exact asa cum ai spus si tu.

Cum am spus, o sa mai fac astazi o incercare si va tin la curent.


 
Ecaterina Rusnac
Ecaterina Rusnac
Local time: 10:55
English to Romanian
+ ...
Plata catre CASMB prin ING HOME BANK Sep 29, 2010

Am facut si eu 3 plati catre CASMB, prin ING si evident, mi s-au intors inapoi cu mentiunea "Beneficiar eronat, viramentele se fac cf OMFP 246 din 2005"

3 persoane, 2 de la ING si 1 de la CASMB mi-au spus ca la rubrica CUI/CNP sa trec CNP-ul meu... evident nu a fost solutia corecta.

Am vorbit si cu cei de la ING si cu cei de la CASMB din nou, de data asta la telefon, si s-au declarat usor depasiti de situatie. Au spus sa incerc sa trec codul fiscal al CASMB in locul CNP
... See more
Am facut si eu 3 plati catre CASMB, prin ING si evident, mi s-au intors inapoi cu mentiunea "Beneficiar eronat, viramentele se fac cf OMFP 246 din 2005"

3 persoane, 2 de la ING si 1 de la CASMB mi-au spus ca la rubrica CUI/CNP sa trec CNP-ul meu... evident nu a fost solutia corecta.

Am vorbit si cu cei de la ING si cu cei de la CASMB din nou, de data asta la telefon, si s-au declarat usor depasiti de situatie. Au spus sa incerc sa trec codul fiscal al CASMB in locul CNP-ului meu... si asta nu ar fi o problema, problema e ca mi s-a spus ca la detalii de plata trebuie sa trec neaparat:
- evident, detaliile platii (Contributie FNUASS blabla)
- numele meu
- CNP-ul meu !!!
Iar eu nu am decat un singur spatiu in care pot scrie 20 de caractere

Am incercat sa fac ceva si OP-ul acela de la MF, insa si acolo m-am lovit de imposibilitatea de a scrie toate informatiile cerute la detalii despre plata si de o noua dilema... daca sa trec CNP-ul sau CIF-ul meu... pe modelul completat de la CASMB zice sa scriu CNP-ul, iar la telefon mi s-a spus sa trec CIF-ul.

A mai facut cineva plati in ultimul timp prin ING home bank ?
Collapse


 
Oana Duta
Oana Duta  Identity Verified
Local time: 10:55
English to Romanian
+ ...
plată CAS prin bancă Oct 1, 2010

Dragă Ecaterina,

Și mie mi s-au întors primele două plăți către CAS, în 2007, efectuate prin BRD-Net, fiindcă trecusem CNP-ul meu la rubrica CUI/CNP. De atunci, trec codul fiscal al Casei de Pensii din județul Dolj, iar la detaliile de plată (unde, într-adevăr, spațiul e mic), scriu „CONTRIB. CAS OANA DUȚĂ IULIE 2010” (de exemplu). N-am trecut niciodată CNP-ul meu, pentru că nu am loc, însă nu am avut probleme, am verificat periodic situația debitelor mele
... See more
Dragă Ecaterina,

Și mie mi s-au întors primele două plăți către CAS, în 2007, efectuate prin BRD-Net, fiindcă trecusem CNP-ul meu la rubrica CUI/CNP. De atunci, trec codul fiscal al Casei de Pensii din județul Dolj, iar la detaliile de plată (unde, într-adevăr, spațiul e mic), scriu „CONTRIB. CAS OANA DUȚĂ IULIE 2010” (de exemplu). N-am trecut niciodată CNP-ul meu, pentru că nu am loc, însă nu am avut probleme, am verificat periodic situația debitelor mele către CAS și e totul în ordine.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


plati online catre stat






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »