Pages in topic:   < [1 2 3] >
Μακεδονικά ή σλαβομακεδονικά
Thread poster: Maria Karra
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 04:57
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
ναι, με πνίγει το δίκιο Sep 8, 2007

Nick Lingris wrote:
Να οργιστείς καλύτερα για τα λάθη εξήντα χρόνων, Μαρία. Ή να το ξεχάσεις. Θα έπρεπε να το έχεις ξεχάσει αν άκουγες τον Μητσοτάκη. Σε καταλαβαίνω, σε πνίγει το δίκιο σου και η ανημπόρια, αλλά σκέψου ότι πριν από λίγες μέρες κάποιοι έβλεπαν να καίγεται το σπίτι τους και το βιος τους και παρακολουθούσαν ανήμποροι και αβοήθητοι.


Οργίζομαι και για τα λάθη εξήντα χρόνων. Και ντρέπομαι και δεν ξέρω τι να πω όταν με ρωτάνε γιατί κοιμόμασταν τόσον καιρό, γιατί ξυπνήσαμε τώρα ξαφνικά και διαμαρτυρόμαστε για το όνομα Μακεδονία. Αλλά για κείνα τα λάθη δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Στο ΠροΖ μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα.

Τα αφεντικά εδώ, ο υπάλληλος από την Αργεντινή, δεν μπορούν να καταλάβουν το θέμα και προτιμούν την ασφάλεια των προτύπων. Καλά κάνουν. Εδώ οι δικοί μας άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται, άσε που κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς εθνικιστής όταν ασχολείσαι με τέτοια παρακατιανά θέματα.



Ναι, όπως το λες. Εδώ οι δικοί μας άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται. Όταν κάναμε την πρώτη συζήτηση (για να μην πω τον καβγά) στο φόρουμ των συντονιστών τους έλεγα ότι οι Έλληνες θα διαμαρτυρηθούν, ότι δεν μπορεί να ονομαστεί "Μακεδονικό" το φόρουμ. Γι'αυτό άνοιξε η άλλη σηζήτηση στο "δημόσιο" φόρουμ, για να ακουστούν οι διάφορες απόψεις. Διαμαρτυρήθηκαν οι Έλληνες; Τέσσερα άτομα γράψαμε όλα κι όλα! Ε κι εγώ να ήμουν υπεύθυνη του προζ μάλλον το ίδιο θα'κανα: αν είναι τέσσερα όλα κι όλα τα άτομα που θα δυσαρεστηθούν, τι το συζητάμε; Σε δουλειά να βρισκόμαστε; Συγγνώμη παιδιά, με όλο το σεβασμό, αλλά στο κούντοζ τρέχουμε να συμμετάσχουμε εντός δευτερολέπτων για μερικούς πόντους και μαλώνουμε για το ποιος έβαλε απάντηση πρώτος, αλλά τώρα που ήρθε η ώρα να σηζητήσουμε ένα τέτοιο σοβαρό θέμα πού ήσασταν; Έστω κι ένα ντισαγκρί ας βάζατε, δε χρειαζόταν διατριβή.

Εύα, συμφωνώ μ'αυτά που λες και πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει πάντα να παλεύεις γι'αυτό που πιστεύεις. Το μήνυμά σου εμφανίστηκε (εγώ το δημοσίευσα). Δεν ξέρω αν οι υπάλληλοι του προζ αλλάξουν την απόφασή τους αλλά τουλάχιστον η δυσαρέσκειά μας πρέπει να φανεί. Έστω και τώρα.

Μαρία


 
ET1
ET1
Local time: 09:57
English to Greek
+ ...
Μια φωνή, μια κραυγή! Sep 8, 2007

Μαρία, σ'ευχαριστώ πολύ. 'Οσοι είμαστε να ακουστούμε.

Συμφωνώ απόλυτα για την κουντοζοθηρία πόντων. Εδώ χρειάζονται οι "εθνικοί" πόντοι και μάλιστα από όλους εμάς. Αυτοί όντως έχουν και μια ανώτερη σημασία. Γιατί; Γιατί αν και ένα forum, έχει μεγάλη κίνηση και από άτομα με
... See more
Μαρία, σ'ευχαριστώ πολύ. 'Οσοι είμαστε να ακουστούμε.

Συμφωνώ απόλυτα για την κουντοζοθηρία πόντων. Εδώ χρειάζονται οι "εθνικοί" πόντοι και μάλιστα από όλους εμάς. Αυτοί όντως έχουν και μια ανώτερη σημασία. Γιατί; Γιατί αν και ένα forum, έχει μεγάλη κίνηση και από άτομα με γλωσσικά προσόντα. Γιατί όλοι οι καινούριοι γλωσσολόγοι/μεταφραστές/διερμηνείς/καθηγητές γλωσσών/λογοτέχνες/ localisers/γλωσσομαθείς έστω κ.ο.κ. να δουν πως τα "μακεδονικά" είναι εντάξει σαν όρος/forum/γλώσσα στο Proz;

Λυπάμαι που δεν ύψωσα τη φωνή μου νωρίτερα (να λυπούνται και οι υπόλοιποι και να κάνουν και αυτοί κάτι γι'αυτό). Ας καταλάβουν οι όποιοι αποφασίζοντες και μη πως δεν θα το αφήσουμε να περάσει έτσι. Είμαι σίγουρη πως τρίβουν τα χεράκια τους από την άλλη μεριά. Αν αντισταθούν ΟΛΟΙ ή έστω ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ από εμάς, θα αναγκαστούν να το σκεφτούν ξανά. Ποιος είναι δηλαδή ο Αργεντινός και αποφασίζει χωρίς εμάς για εμάς; Kάπως έτσι θαρρώ έγινε και τότε.

Παρακαλώ όλους τους συναδέλφους να γίνουν μια φωνή και να μπούνε στο post και να διαμαρτυρηθούν.

Ακόμα και τώρα. Δεν είναι απλά θέμα πατριωτισμού αλλά και σεβασμού στις παραδόσεις και αρχές του Ελληνισμού και σεβασμός προς το επάγγελμα μας και τις γλωσσικές μας ρίζες.Πως μπορεί κανείς να δεχτεί σε μια γλωσσική κοινότητα να βλέπει αυτόν τον όρο να τους χαρίζεται;

Ας γίνει έστω εδώ Η ΑΡΧΗ!

Ευχαριστώ και συγχωρήστε την ψυχική ορμή μου. Είναι για καλό σκοπό!

Εύα
Collapse


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:57
Member (2006)
English to Greek
+ ...
Όχι στον ποντιοπιλατισμό Sep 8, 2007

Αντιλαμβάνομαι την οργή σας. Δεν είναι καθυστερημένη. Δεν είναι σαν να οργίζεστε, ας πούμε, για τη μικρασιατική καταστροφή. Όμως η υπόθεση δεν είναι πρόσφατη. Δεν χρονολογείται απλώς από την αρχή της περασμένης δεκαετίας. Είναι μια διαδικασία που ξεκίνησε επί Στάλιν και Τίτ... See more
Αντιλαμβάνομαι την οργή σας. Δεν είναι καθυστερημένη. Δεν είναι σαν να οργίζεστε, ας πούμε, για τη μικρασιατική καταστροφή. Όμως η υπόθεση δεν είναι πρόσφατη. Δεν χρονολογείται απλώς από την αρχή της περασμένης δεκαετίας. Είναι μια διαδικασία που ξεκίνησε επί Στάλιν και Τίτο και κακοφόρμισε ήδη τα χρόνια που το κομμάτι αυτό της Μακεδονίας ήταν επαρχία της Γιουγκοσλαβίας επειδή για διάφορους λόγους δεν μπορέσαμε να επιβάλουμε αλλαγή του ονόματός του. Έπειτα κάναμε τον ένα λανθασμένο χειρισμό πάνω στον άλλο όταν η πρώην επαρχία προσπαθούσε να σταθεί στα πόδια της σαν κράτος. Δυστυχώς, ακόμα και η ενημέρωση του κόσμου πέρασε μέσα από λάθος κανάλια, έτσι που η διαμαρτυρία να μοιάζει με εθνικιστική ακρότητα: οι ευαίσθητοι ιδεολόγοι και από δίπλα τα διάφορα διεθνή συμφέροντα αλληθώριζαν προς το δίκιο του ενός λαού και θεώρησαν ότι το δίκιο του άλλου λαού θα έπρεπε να θυσιαστεί υπέρ της σταθερότητας, του αυτοπροσδιορισμού κ.λπ.

Στο διπλανό κράτος ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν γεννηθεί σε μέρος που δεν λεγόταν Μακεδονία. Έτσι έχουν μεγαλώσει όλοι: το μέρος τους Μακεδονία, οι ίδιοι Μακεδόνες, η γλώσσα τους τα μακεδονικά. Τα τελευταία είκοσι σχεδόν χρόνια ξέντωσαν και την ιστορία τους προς τα πίσω, να φτάνει μέχρι τον Μεγαλέξαντρο.

Δεν ξέρω πόσοι σλαβομακεδόνες έχουν σαφή συνείδηση της σλαβικής τους ταυτότητας και του γεγονότος ότι σε πολλά έχουν να κάνουν με προπαγάνδα που εξυπηρετεί σκοπιμότητες, και πόσοι προτιμούν να ζουν μια αυταπάτη. Ακόμα και οι μορφωμένοι κοσμοπολίτες δεν είναι πάντα διατεθειμένοι να πουν τα πράγματα με το όνομά τους.

Είναι φανερό ότι, όταν θα δοθεί η λύση (άμποτες), θα πρέπει να μην είναι πολύ επώδυνη και να δοθεί από μια ισχυρή κυβέρνηση της γείτονος, με σημαντικά ανταλλάγματα. Θα πρέπει κι αυτοί κι εμείς να καταλάβουμε ότι θα πρέπει και οι μεν και οι δε να πονέσουμε λίγο για να ξεπονέσουμε γρήγορα και να βαδίσουμε μαζί παρακάτω.

Πάντως, ό,τι είναι να γίνει, θα πρέπει να γίνει γρήγορα γιατί πλέον τα πράγματα έχουν σφίξει και για τις δύο πλευρές. Και έχω σοβαρές αμφιβολίες κατά πόσο θα αλλάξει και το όνομα της γλώσσας. Κανονικά θα έπρεπε να αλλάξει κι αυτό. Δεν υπάρχει, νομίζω, περίπτωση άλλης γλώσσας με όνομα που προσδιορίζει μέρος κατά πολύ μεγαλύτερο και ξένο από το μέρος όπου ομιλείται η γλώσσα. Εξαίρεση ίσως η Africaans. Αλλά αυτό δεν υποδηλώνει κάποιον αλυτρωτισμό, ενώ οι γείτονες την έχουν λερωμένη τη φωλιά τους.

Το πρόβλημα δεν μπορεί να το δει κανένας γλωσσολογικά αν δεν το δει γεωπολιτικά. Και δεν μπορεί να ξεκινήσει κανείς εδώ τις γεωπολιτικές αναλύσεις, αφενός γιατί δεν επιτρέπονται, αφετέρου γιατί δεν είναι αυτός ο δικός μας ρόλος. Πώς είναι δυνατόν να προτείνουμε κάτι διαφορετικό όταν δεν ξέρουμε σε ποια γραμμή κινείται η κυβέρνησή μας; Μόνο το Macedonian (FYROM) της Microsoft θα είχε μια λογική. (Παρεμπιπτόντως, πιστεύω ότι το ISO όνομα του κράτους είναι FYROM.)

Αλλά όλα τα επιχειρήματα είναι αυτή τη στιγμή με το μέρος τους και δεν πρόκειται να αποδεχτούν ακόμα και την πιο σοβαρή επιχειρηματολογία, διότι οι νυν συνθήκες τούς ευνοούν. Για μένα αποτέλεσε έκπληξη που δέχτηκαν ακόμα και να γίνει η κατάταξη σε οικογένειες γλωσσών και δεν προέβαλαν οι ίδιοι το επιχείρημα του Ενρίκε.

Προς το παρόν, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι το εξής: Η Μαρία να θέσει στον Ενρίκε (και οποιονδήποτε άλλο) την εξής επιχειρηματολογία:

Εμείς δεν προτείνουμε να αλλάξει το όνομα που προτείνει ο ISO. Ωστόσο, συζητούμε εδώ τόσες μέρες και χάνουμε τις ώρες μας για να βρούμε μια λύση. Και καταλήξαμε σε μια λύση που είναι αποδεκτή και ταυτόχρονα επιμορφωτική. Να ξεβολευτείτε κι εσείς λιγάκι, κύριοι του ΠροΖ, μια και ήρθατε καθυστερημένοι, προκειμένου να δείξουμε ότι ως επιστήμονες μπορούμε να αρθούμε υπεράνω των μικροτήτων της πολιτικής. Να εφαρμοστεί το σχέδιο που αποφασίσαμε και να μην ακολουθείτε πολιτική Πόντιου Πιλάτου που προσβάλλει μια μεγάλη ομάδα πελατών σας. (Και να ειπωθούν ιδιωτικά αυτά.)

Καλημέρα σας.

[Edited at 2007-09-08 04:09]
Collapse


 
Dimitra Karamperi
Dimitra Karamperi  Identity Verified
Greece
Local time: 11:57
English to Greek
+ ...
Σημείωση σχετικά τον ISO code + ερώτηση για το "Macedonia" Sep 8, 2007

Καλημέρα,

Μόλις είδα ότι υπήρξε μια κινητικότητα στο φόρουμ μας.
Νομίζω ότι το θέμα καλυφθηκε σε μεγάλο βαθμό. Σίγουρα δεν μπορούμε να αλλάξουμε εμείς τα λάθη των πολιτικών μας (δυστυχώς, για το "μας").
Τα πήρα κι εγώ με τον Ενρίκε και έστειλα ένα post πριν από λίγο,
... See more
Καλημέρα,

Μόλις είδα ότι υπήρξε μια κινητικότητα στο φόρουμ μας.
Νομίζω ότι το θέμα καλυφθηκε σε μεγάλο βαθμό. Σίγουρα δεν μπορούμε να αλλάξουμε εμείς τα λάθη των πολιτικών μας (δυστυχώς, για το "μας").
Τα πήρα κι εγώ με τον Ενρίκε και έστειλα ένα post πριν από λίγο, ζητώντας να μπει τουλάχιστον μια σημείωση σχετικά με τον ISO code, ίδια με αυτή που αναφέρεται στη σελίδα της ΕΕ (http://publications.europa.eu/code/pdf/370000en.htm). Δεν ξέρω αν θα γίνει δεκτό αυτό, αλλά πώς σας φάνηκε σαν ιδέα;
Επίσης, με την αφορμή της συζήτησης, διαπίστωσα ότι η FYROM αναφέρεται ως "Macedonia". Ναι, ξέρω, λίγο αργά το είδα αλλά δεν έτυχε ποτέ να προσέξω post από συνάδελφο της περιοχής. Εύλογα σκέφτηκα ότι άδικα μαλώνουμε για το όνομα της γλώσσας, αφού το όνομα της χώρας φιγουράρει με άνεση ενώ η επίσημη ονομασία είναι FYROM -- ή κάνω λάθος;;;
Δεν ξέρω τι να πω βρε παιδιά, μ'έχει κουράσει και μένα το θέμα. Απορώ και πάλι πώς συγκρατηθήκαμε. Όταν είδα εκείνο το post για το florina.org μου γύρισαν τα μυαλά. Τουλάχιστον 3-4 φορές έσβησα την απάντησή μου και την ξαναέγραψα, όπως κι εσύ Μαρία... Εσύ, Σάκη, ζήτησες συγγνώμη (για ποιο πράγμα ), αλλά δεν είδα κάποια παρόμοια κίνηση από την άλλη πλευρά.
Υποθέτω ότι έτσι είναι η πραγματική ζωή. Η δικαιοσύνη και η αλήθεια είναι μόνο λέξεις στα λεξικά.
Καλή συνέχεια σε όλους,
Δήμητρα
Collapse


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 04:57
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
η επιχειρηματολογία τέθηκε... Sep 8, 2007

Nick Lingris wrote:
Προς το παρόν, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι το εξής: Η Μαρία να θέσει στον Ενρίκε (και οποιονδήποτε άλλο) την εξής επιχειρηματολογία:

Εμείς δεν προτείνουμε να αλλάξει το όνομα που προτείνει ο ISO. Ωστόσο, συζητούμε εδώ τόσες μέρες και χάνουμε τις ώρες μας για να βρούμε μια λύση. Και καταλήξαμε σε μια λύση που είναι αποδεκτή και ταυτόχρονα επιμορφωτική. Να ξεβολευτείτε κι εσείς λιγάκι, κύριοι του ΠροΖ, μια και ήρθατε καθυστερημένοι, προκειμένου να δείξουμε ότι ως επιστήμονες μπορούμε να αρθούμε υπεράνω των μικροτήτων της πολιτικής. Να εφαρμοστεί το σχέδιο που αποφασίσαμε και να μην ακολουθείτε πολιτική Πόντιου Πιλάτου που προσβάλλει μια μεγάλη ομάδα πελατών σας. (Και να ειπωθούν ιδιωτικά αυτά.)


Αν και δε χρειάζεται να ειπωθούν ιδιωτικά αυτά, εγώ τα είπα, Νίκο. Με το που βγήκε η απόφαση αυτά ακριβώς είπα στο φόρουμ των συντονιστών. Σχεδόν κατά λέξη. Κι ότι αντί να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι πρώτη φορά οι δύο ομάδες συμβιβαστήκαμε και βρήκαμε μια λύση, και να δείξουν ότι το προζ είναι υπεράνω όποιον πολιτικών διαφορών, ακολουθούν τυφλά μια πολιτική που μας προσβάλλει. Όμως όταν ο άλλος δεν καταλαβαίνει τη σοβαρότητα του θέματος είναι δύσκολο να κάνεις διάλογο. Κι έτσι η απάντηση που πήρα τελικά ήταν άκρα του τάφου σιωπή από τον Ενρίκε, κι ύστερα μια δικαιολογία ότι η λύση που προτάθηκε θα μπορούσε να προκαλέσει άλλα προβλήματα στο μέλλον όσον αφορά την κατάταξη των γλωσσών σε ομάδες (κι εδώ έδωσε ένας άλλος συντονιστής το εξής παράδειγμα: ενώ οι περισσότεροι θεωρούν ότι οι βαλτικές γλώσσες είναι κλάδος των ινδοευρωπαικών γλωσσών, υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι είναι κλάδος των σλαβικών γλωσσών.) Έτσι, για να μην υπάρξουν τέτοια προβλήματα, κάνουμε αυτό που λέει το ISO και ξεμπερδεύουμε.


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 04:57
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
Δήμητρα Sep 8, 2007

Dimitra Karamperi wrote:
Τα πήρα κι εγώ με τον Ενρίκε και έστειλα ένα post πριν από λίγο, ζητώντας να μπει τουλάχιστον μια σημείωση σχετικά με τον ISO code, ίδια με αυτή που αναφέρεται στη σελίδα της ΕΕ (http://publications.europa.eu/code/pdf/370000en.htm). Δεν ξέρω αν θα γίνει δεκτό αυτό, αλλά πώς σας φάνηκε σαν ιδέα;
Επίσης, με την αφορμή της συζήτησης, διαπίστωσα ότι η FYROM αναφέρεται ως "Macedonia". Ναι, ξέρω, λίγο αργά το είδα αλλά δεν έτυχε ποτέ να προσέξω post από συνάδελφο της περιοχής. Εύλογα σκέφτηκα ότι άδικα μαλώνουμε για το όνομα της γλώσσας, αφού το όνομα της χώρας φιγουράρει με άνεση ενώ η επίσημη ονομασία είναι FYROM -- ή κάνω λάθος;;;


Συμφωνώ και επαυξάνω, να αλλάξει και το όνομα της χώρας και να μπει σημείωση για τη γλώσσα όπως αυτή του ISO. Πάω να γράψω στο άλλο φόρουμ.
Μαρία


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:57
Member (2006)
English to Greek
+ ...
Το πακέτο Sep 8, 2007

Δεν ξεμπερδεύουν έτσι εύκολα.

Μια και επιμένει ο Ενρίκε κραδαίνοντας το μεγάλο όπλο που λέγεται ISO(πέδωση), είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό προς όλες τις πλευρές το ότι επισημάνθηκαν τα σημεία (α) στο ISO έχουμε να κάνουμε με FYROM και (β) κάθε αναφορά στα Macedonian πρέπει να σ
... See more
Δεν ξεμπερδεύουν έτσι εύκολα.

Μια και επιμένει ο Ενρίκε κραδαίνοντας το μεγάλο όπλο που λέγεται ISO(πέδωση), είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό προς όλες τις πλευρές το ότι επισημάνθηκαν τα σημεία (α) στο ISO έχουμε να κάνουμε με FYROM και (β) κάθε αναφορά στα Macedonian πρέπει να συνοδεύεται από την υποσημείωση (μπράβο, Δήμητρα – έψαχνα να βρω πρακτικά συζητήσεων του ISO για κάτι τέτοιο, και ούτε που φαντάστηκα ότι ήταν τόσο απλό).

Φαντάζομαι (και δεν ξέρω αν έχει ήδη συζητηθεί) ότι στο κάτω μέρος της σελίδας το Macedonian θα γίνει Makedonski ή, ακόμα πιο σωστά македонски, όπως έγινε στις άλλες γλώσσες.


Edit: Λέτε, τελικά, το μπαζούκας ISO να αποδειχτεί μπούμερανγκ;

[Edited at 2007-09-08 13:52]
Collapse


 
Dimitra Karamperi
Dimitra Karamperi  Identity Verified
Greece
Local time: 11:57
English to Greek
+ ...
ISO Sep 8, 2007

Nick Lingris wrote:

Δεν ξεμπερδεύουν έτσι εύκολα.

Μια και επιμένει ο Ενρίκε κραδαίνοντας το μεγάλο όπλο που λέγεται ISO(πέδωση), είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό προς όλες τις πλευρές το ότι επισημάνθηκαν τα σημεία (α) στο ISO έχουμε να κάνουμε με FYROM και (β) κάθε αναφορά στα Macedonian πρέπει να συνοδεύεται από την υποσημείωση (μπράβο, Δήμητρα – έψαχνα να βρω πρακτικά συζητήσεων του ISO για κάτι τέτοιο, και ούτε που φαντάστηκα ότι ήταν τόσο απλό).

Φαντάζομαι (και δεν ξέρω αν έχει ήδη συζητηθεί) ότι στο κάτω μέρος της σελίδας το Macedonian θα γίνει Makedonski ή, ακόμα πιο σωστά македонски, όπως έγινε στις άλλες γλώσσες.


Edit: Λέτε, τελικά, το μπαζούκας ISO να αποδειχτεί μπούμερανγκ;

[Edited at 2007-09-08 13:52]


Πάντως δεν βλέπω τον Said ή τον Enrique να απαντούν.
Μαρία, μπορείς να μας διαφωτίσεις σχετικά με τις παρασκηνιακές συζητήσεις;
Νίκο, πολύ ωραία απάντησες στον Victor. Άκου δεν έχει ξανακούσει FYROM και θέλει και να πει και τη γνώμη του...

Περιττό να πω ότι δεν συμφωνώ πλέον και θα αποσύρω την ψήφο μου για τη 2η πρόταση του Said σε περίπτωση που πισωγυρίσουν και αποφασίσουν να κάνουν την ταξινόμηση των γλωσσών σύμφωνα με όσα συμφωνήθηκαν εκεί...

Καλό απόγευμα,
Δήμητρα


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:57
Member (2006)
English to Greek
+ ...
Συμβούλιο της Ευρώπης Sep 8, 2007

Η διατύπωση του Βίκτορ ανήκει στις δύο φωνές που δεν μας υποστηρίζουν: (α) σ' αυτούς που αγνοούν το θέμα και θέλουν να το τακτοποιήσουν απλά, σύμφωνα με την άγνοιά τους, και (β) σ' αυτούς που βλέπουν το θέμα συναισθηματικά ή εξυπηρετώντας κάποια ιδιαίτερα συμφέροντα και θέλουν... See more
Η διατύπωση του Βίκτορ ανήκει στις δύο φωνές που δεν μας υποστηρίζουν: (α) σ' αυτούς που αγνοούν το θέμα και θέλουν να το τακτοποιήσουν απλά, σύμφωνα με την άγνοιά τους, και (β) σ' αυτούς που βλέπουν το θέμα συναισθηματικά ή εξυπηρετώντας κάποια ιδιαίτερα συμφέροντα και θέλουν να στηρίξουν τον "μικρό" αδιαφορώντας για το γεγονός ότι άλλα δύο εκατομμύρια Μακεδόνες θα είναι ριγμένοι. Οι (β) έχουν σαν πρόσθετο επιχείρημα ότι οι Έλληνες μπορούν να αντέξουν το "ξεπούλημα" ενώ οι γείτονες, σαν νέο ασταθές μόρφωμα, δεν αντέχουν τέτοια ταρακουνήματα. Ας τα έχετε υπόψη σας αυτά.

Και για να δείτε πώς κινητοποιούνται οι γείτονες και γιατί χάνουμε τα δίκια μας, ενδιαφέρον έχει αυτή η σελίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης:
http://tinyurl.com/2892yo
Collapse


 
Dimitra Karamperi
Dimitra Karamperi  Identity Verified
Greece
Local time: 11:57
English to Greek
+ ...
Να στείλουμε κι εμείς κάτι! Sep 8, 2007

Nick Lingris wrote:

Η διατύπωση του Βίκτορ ανήκει στις δύο φωνές που δεν μας υποστηρίζουν: (α) σ' αυτούς που αγνοούν το θέμα και θέλουν να το τακτοποιήσουν απλά, σύμφωνα με την άγνοιά τους, και (β) σ' αυτούς που βλέπουν το θέμα συναισθηματικά ή εξυπηρετώντας κάποια ιδιαίτερα συμφέροντα και θέλουν να στηρίξουν τον "μικρό" αδιαφορώντας για το γεγονός ότι άλλα δύο εκατομμύρια Μακεδόνες θα είναι ριγμένοι. Οι (β) έχουν σαν πρόσθετο επιχείρημα ότι οι Έλληνες μπορούν να αντέξουν το "ξεπούλημα" ενώ οι γείτονες, σαν νέο ασταθές μόρφωμα, δεν αντέχουν τέτοια ταρακουνήματα. Ας τα έχετε υπόψη σας αυτά.

Και για να δείτε πώς κινητοποιούνται οι γείτονες και γιατί χάνουμε τα δίκια μας, ενδιαφέρον έχει αυτή η σελίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης:
http://tinyurl.com/2892yo


Να στείλουμε κι εμείς κάρτες με κάτι σαν "Μην αφήσετε να παραποιούν την ιστορία μας" ή κύπελλα με τον Μέγα Αλέξανδρο ή ακόμη καλύτερα κανένα CD από τη Βεργίνα και τους Φιλίππους...
Τι να πω, πολύ μπέρδεμα έχει γίνει αυτή η υπόθεση. Νομίζω ότι θα ταλαιπωρεί και τα παιδιά μας.


 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 04:57
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
παρασκηνιακές συζητήσεις... Sep 8, 2007

δεν υπάρχουν προς το παρόν στο φόρουμ των συντονιστών. Εντωμεταξύ ο Σαΐντ άνοιξε αυτό το νήμα σχετικά με την ταξινόμηση (μάλλον το άνοιξε πριν μάθει κι αυτός την απόφαση του Ενρίκε):
http://www.proz.com/topic/83234


Dimitra Karamperi wrote:
Πάντως δεν βλέπω τον Said ή τον Enrique να απαντούν.
Μαρία, μπορείς να μας διαφωτίσεις σχετικά με τις παρασκηνιακές συζητήσεις;
Νίκο, πολύ ωραία απάντησες στον Victor. Άκου δεν έχει ξανακούσει FYROM και θέλει και να πει και τη γνώμη του...


Ο Βίκτορ φαίνεται δυσαρεστήθηκε με την απάντηση του Νίκου και έγραψε, λέει, στον συντονιστή του φόρουμ. Μόνο που ο συντονιστής του συγκεκριμένου φόρουμ αυτές τις μέρες κάνει κρουαζιέρα στην Ελλάδα!
Μαρία


 
skazakis
skazakis  Identity Verified
Local time: 11:57
English to Greek
+ ...
κρουαζιέρα θα σε πάω... Sep 8, 2007

Maria Karra wrote:
Μόνο που ο συντονιστής του συγκεκριμένου φόρουμ αυτές τις μέρες κάνει κρουαζιέρα στην Ελλάδα!
Μαρία




 
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 04:57
Member (2000)
Greek to English
+ ...
TOPIC STARTER
:) Sep 8, 2007

Καταπληκτικοί είστε όλοι που δε χάνετε το χιούμορ σας ακόμα και τώρα που αισθανόμαστε όλοι μια πικρία και δυσαρέσκεια. Ο Νίκος με τα μπαζούκας και τα μπούμερανγκ (για να μην πω ότι ακόμα γελάω με την ISOπέδωση), η Δήμητρα που θέλει να στείλει CD, ο Σάκης που τραγουδάει Βαγγέλη Γερμανό... Να 'στε καλά, πολύ σας χαίρομαι.
Μαρία


 
Dimitra Karamperi
Dimitra Karamperi  Identity Verified
Greece
Local time: 11:57
English to Greek
+ ...
.. Sep 8, 2007

Maria Karra wrote:
Ο Βίκτορ φαίνεται δυσαρεστήθηκε με την απάντηση του Νίκου και έγραψε, λέει, στον συντονιστή του φόρουμ. Μόνο που ο συντονιστής του συγκεκριμένου φόρουμ αυτές τις μέρες κάνει κρουαζιέρα στην Ελλάδα!
Μαρία


Δεν ξέρω για σας, αλλά εμένα μου φάνηκε λίγο αστείο το ότι παρεξήγηθηκε ο Βίκτορ. Από τι άραγε; Σαν τα παιδάκια στο σχολείο μου φάνηκε... Εμάς μάς έσυραν και μας σέρνουν τα σχολιανά μας και δεν κουνήθηκε φύλλο.

Πάντως δεν βλέπω τη συζήτηση να καταλήγει πουθενά, ούτε βλέπω να παίρνει κανένας από το ProZ επίσημη θέση.
Αλλά δεν βλέπω και άλλους συναδέλφους να ασχολούνται με το θέμα.
Σκέφτομαι ότι ίσως και να κάνουν καλά. Κι εμείς που ασχολούμαστε τι κερδίζουμε; Καθόμαστε και ακούμε άσχετους να μας λένε ότι Μακεδονία είναι τα Σκόπια, ενώ εμείς φαινόμαστε ως ακραίοι εθνικιστές που προσπαθούμε να σφετεριστούμε τα δικαιώματα ενός άλλου ελεύθερου και κυρίαρχου κράτους και δημιουργούμε προβλήματα με τον εθνικισμό μας στην κοινότητα του ProZ. Εάν δείτε τη συζήτηση http://www.proz.com/topic/83234 θα αντιληφθείτε πώς μας βλέπουν οι ξένοι. Τα εθνικιστικά ψώνια που ασχολούνται με ένα όνομα και παρενοχλούν τους υπολοίπους.

Δεν ξέρω τι σκέφτεστε εσείς για όλα αυτά.

Δήμητρα


 
Nick Lingris
Nick Lingris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 09:57
Member (2006)
English to Greek
+ ...
Κι εγώ σε κρουαζιέρα θα έπρεπε να πάω... Sep 8, 2007

Τι γυρεύω τώρα εγώ, ένας Κρητικός, να μαλώνω με τους Γερμανούς (που ανταλλάσσουν μεταξύ τους και τα ίδια επιχειρήματα) για τα συμφέροντα των βορειοελλαδιτών... (Πλατύ χαμόγελο)

Θύμωσε ο Βίκτορ, αλλά να δει πόσο θύμωσα εγώ. Να σβηστεί το σχόλιό μου, εφόσον σβηστεί και το �
... See more
Τι γυρεύω τώρα εγώ, ένας Κρητικός, να μαλώνω με τους Γερμανούς (που ανταλλάσσουν μεταξύ τους και τα ίδια επιχειρήματα) για τα συμφέροντα των βορειοελλαδιτών... (Πλατύ χαμόγελο)

Θύμωσε ο Βίκτορ, αλλά να δει πόσο θύμωσα εγώ. Να σβηστεί το σχόλιό μου, εφόσον σβηστεί και το δικό του (έστω και με ριμόουτ από το Αιγαίο).

Τώρα, σε κάτι πιο σοβαρό, προς όλους τους Έλληνες που παρακολουθούν αυτό το νήμα, τους παραπάνω τέσσερις-πέντε:
Τώρα που τους τα κάναμε κουλουβάχατα με τα ISO και το γενεαλογικό δέντρο των γλωσσών, μήπως να συμφωνήσουμε κι εμείς με την απλή επιλογή «κάθε γλώσσα με τα δικά της γράμματα»; Και στο μενού και στο κατωσέλιδο; Να τελειώνουμε; Δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο Μακεδονικά (σλάβικα) και Μακεδονικά στα σλάβικα (македонски). Δεν θα το προσέχουμε κιόλας να μας τσαντίζει. Μέχρι νεωτέρας. Και με πολλές apologies στον Σαϊντ, θα αγιάσει το παιδί.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Μακεδονικά ή σλαβομακεδονικά






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »