Amazon.com'dan Adresinize Ürün Geliyor mu?
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 13:27
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Jan 9, 2021

Öncelikle, burada orijinal Amerikan Amazon.com sitesi konu ediliyor, Türk versiyonu olan amazon.com.tr degil.

Ben Aralik 2019'da Amazon.com'dan karma ürün siparis etmistim (kitap ve ufak tefek ürünler). UPS ile Türkiye'ye gelen bu paket gümrükte takildi ve gümrükten çikamadan Amazon'a geri gönderildi. Bereket Amazon shipping dahil ödedigim tüm parayi iade etti. O tarihten bu yana agzim yandigi için Amazon'dan bir siparis veremedim. Halbuki bu olaya dek ben senele
... See more
Öncelikle, burada orijinal Amerikan Amazon.com sitesi konu ediliyor, Türk versiyonu olan amazon.com.tr degil.

Ben Aralik 2019'da Amazon.com'dan karma ürün siparis etmistim (kitap ve ufak tefek ürünler). UPS ile Türkiye'ye gelen bu paket gümrükte takildi ve gümrükten çikamadan Amazon'a geri gönderildi. Bereket Amazon shipping dahil ödedigim tüm parayi iade etti. O tarihten bu yana agzim yandigi için Amazon'dan bir siparis veremedim. Halbuki bu olaya dek ben senelerdir Amazon.com'dan siparis veririm ve bir sorun olmazdi.

Simdi almak çok istedigim 2 - 3 kitap var. Yine sorun çikar mi diyerek tereddüt içindeyim. Son bir sene içinde Amazon.com'dan herhangi bir siparis veren oldu mu? Olduysa akibeti ne oldu? Paylasabilirseniz çok sevinirim.
Collapse

Ali Tuna
Ali Tuna  Identity Verified
United States
Local time: 06:27
Turkish to English
+ ...
Evet Jan 9, 2021

Merhaba Atıl Bey,

Ben daha geçen hafta oğlum için sipariş verdim ve kitaplar bir hafta geçmeden eline ulaştı. Elektronik ürünler geri dönüyor diye biliyorum ama kitaplardan gümrük vergisi bile almıyorlar. Kargo ücreti de 2-3 kitapla 15 kitap için neredeyse aynı. Hızlı kargoyu seçmenize de bence gerek yok, çünkü standart kargo oldukça hızlı teslim ediliyor.

Mutlu yıllar,
Ali

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
kitapta sorun olmaz Jan 9, 2021

Kitapta sorun olmaması lazım.

Bazı ürünler eskisinden daha fazla takılıyor artık. Örneğin vitamin vs. gıda takviyeleri artık raporsuz veya başka şartlar sağlanmadan (milli sporcu olduğunuza dair belge gibi) gümrükten geçemiyor.

Bazı ürünler için gümrük vergisi ödemek gerekiyor ama yine de kapınıza kadar getiriyorlar. Vergisini ödediğiniz takdirde teslim alabiliyorsunuz.

Türkiye'de ithalatçısı olan markaları yurt dışınd
... See more
Kitapta sorun olmaması lazım.

Bazı ürünler eskisinden daha fazla takılıyor artık. Örneğin vitamin vs. gıda takviyeleri artık raporsuz veya başka şartlar sağlanmadan (milli sporcu olduğunuza dair belge gibi) gümrükten geçemiyor.

Bazı ürünler için gümrük vergisi ödemek gerekiyor ama yine de kapınıza kadar getiriyorlar. Vergisini ödediğiniz takdirde teslim alabiliyorsunuz.

Türkiye'de ithalatçısı olan markaları yurt dışından sipariş ederseniz sorun olabiliyor diye konuşuluyordu bir-iki yıl öncesine kadar. Hatta gıda takviyelerindeki sorun da tam olarak bu ithalatçıların yoğun şikayetleri üzerine gelişmişti. "Biz zaten satıyoruz, daha ucuz olsun diye yurt dışından getirtiyorlar, işimiz baltalanıyor." diyorlardı. İlgi alanım olduğu için biliyorum.

Bıçak koleksiyoncusu olduğum için bu tür ürünlerin de sorun çıkarabildiğini biliyorum.

Hiç geçmeyip geri dönme gibi bir durumun, bu tür "sakıncalı" kabul edilen ürünler dışında pek olmaması gerek. Hele kitapta hiç zira Ali Bey'in de dediği gibi, kitaplardan vergi almayı bile bıraktılar.

[Değişiklik saati 2021-01-09 17:02 GMT]
Collapse

Recep Kurt

Omer Dasbilek
Omer Dasbilek  Identity Verified
Türkiye
Member (2013)
English to Turkish
+ ...
Kitap 13 günde elime ulaşmıştı Jan 10, 2021

Merhaba Atıl Bey,

Amazon.com'dan 20 Kasım'da (2020) satın aldığım kitap (çeviri sektörüyle ilgili) herhangi bir ekstra gümrük çıkarılmadan yaklaşık 2 Aralık'ta elime ulaşmıştı. Hatta bu kadar kısa bir sürede göndermelerine şaşırmıştım. Bildiğim kadarıyla kitapla ilgili siparişlerde herhangi bir sorun olmuyor.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Amazon.com'dan Adresinize Ürün Geliyor mu?

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »