Coronavirus Pandemic
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 21:51
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Dec 16, 2020

Birkaç hafta önce kısa süreligine Istanbul'a gitmistim. Istanbul'dan döner dönmez "acaba COVID mi oldum?" endisesiyle bana en yakin devlet hastanesine basvurdum. Test sonucu "null" yani negatif çıktı. Bu beni biraz rahatlattı. Halen en büyük belirti geceleri hiç uyku uyuyamıyor olmam. Psikiyatrist bir arkadasıma göre gece uyuyamamak bir COVID belirtisi degil. Zaten baska da önemli bulgu yok. Sadece biraz istahsizlık var.

Öncelikle hekim arkadasların gör
... See more
Birkaç hafta önce kısa süreligine Istanbul'a gitmistim. Istanbul'dan döner dönmez "acaba COVID mi oldum?" endisesiyle bana en yakin devlet hastanesine basvurdum. Test sonucu "null" yani negatif çıktı. Bu beni biraz rahatlattı. Halen en büyük belirti geceleri hiç uyku uyuyamıyor olmam. Psikiyatrist bir arkadasıma göre gece uyuyamamak bir COVID belirtisi degil. Zaten baska da önemli bulgu yok. Sadece biraz istahsizlık var.

Öncelikle hekim arkadasların görüşlerini rica ediyorum. Eger ben COVID degilsem, o halde neyim? Bu arada, COVID testi yapıldıgı gün bana 2 ayri ilaç verdiler. Ikisini de kullandim. Sanırım bunlar standard ilaçlar. Şimdi uykusuz gecelerimle basbasayım. Ne yaptıysam bunun önüne geçemedim.
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Geçmiş olsun... Dec 16, 2020

ATIL KAYHAN wrote:

Öncelikle hekim arkadasların görüşlerini rica ediyorum. Eger ben COVID degilsem, o halde neyim? Bu arada, COVID testi yapıldıgı gün bana 2 ayri ilaç verdiler. Ikisini de kullandim. Sanırım bunlar standard ilaçlar. Şimdi uykusuz gecelerimle basbasayım. Ne yaptıysam bunun önüne geçemedim.

Depresyonun ne demek olduğunu bilenlerdenim. İnşallah depresyon başlangıcı değildir. Kaygıdan (evham) kaynaklanan uyku bozukluğu da olabilir. Amacım uzaktan teşhis değil, yanlış anlaşılma olmasın lütfen...

Kafaya takmayın, boşverin corona-morona hatta Verona'yı demem birşeyleri değiştirmeyecek bu durumda, bunu da bilenlerdenim...

Acil şifalar dilerim size Atıl Bey.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Koku ve tat alma Dec 16, 2020

Koku ve tat alabiliyorsanız Covid değilsiniz.
Kokuyla beraber tat duygusu da yok oluyor.
Gözünüzü kapatıp ağzınıza ister et, ister sebze, isterseniz de bir parça karton veya kağıt atıp çiğneyin.
Hepsi aynı geliyorsa kesinlikle Covid'siniz.
Şu anda ölümcüllük oranı çok düşük.
Geçen sene dünyada hiç bir ülke bir anda sağlık sistemlerine bu kadar yoğun bir yığılma olacağını hesap edememiş ve o yüzden öldü bu kadar insan.
... See more
Koku ve tat alabiliyorsanız Covid değilsiniz.
Kokuyla beraber tat duygusu da yok oluyor.
Gözünüzü kapatıp ağzınıza ister et, ister sebze, isterseniz de bir parça karton veya kağıt atıp çiğneyin.
Hepsi aynı geliyorsa kesinlikle Covid'siniz.
Şu anda ölümcüllük oranı çok düşük.
Geçen sene dünyada hiç bir ülke bir anda sağlık sistemlerine bu kadar yoğun bir yığılma olacağını hesap edememiş ve o yüzden öldü bu kadar insan.
İzolasyon önlemleri bile yoktu hastanelerde.
Sağlık personeli kendini mi korusun hastalara mı yetişsin, tam bir kıyamet yaşandı.
O yüzden çok fazla insan öldü.
Şimdi iş bölümü, lojistik, organizasyon hepsini yavaş yavaş olması gereken seviyelere çıkardılar.
O yüzden ölüm oranları çok düştü.
Endişe etmeyin.
Sağlıklı günler dilerim herkese
M. Ali
Collapse

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Uykusuzluk genelde beyin işi yapan tüm insanların derdi Dec 21, 2020

Geçmiş olsun. Ben de birçok şey denedim. Bana iyi gelen tek şey de lityum orotat adlı doğada bulunan bir tuzdu. https://www.luckyvitamin.com/p-6000-advanced-research-lithium-orotate-120-mg-200-tablets. Eskiden yurtdışından getirtiyordum ebay'le ama seneler önce açgözlü tekelci ilaç fabrikaları yasakladı. Amerika'da tanıdıklar fa... See more
Geçmiş olsun. Ben de birçok şey denedim. Bana iyi gelen tek şey de lityum orotat adlı doğada bulunan bir tuzdu. https://www.luckyvitamin.com/p-6000-advanced-research-lithium-orotate-120-mg-200-tablets. Eskiden yurtdışından getirtiyordum ebay'le ama seneler önce açgözlü tekelci ilaç fabrikaları yasakladı. Amerika'da tanıdıklar falan da var ama yollayamıyorlar çünkü gümrükten alamıyorsun. Türkiye'de de yok. 3-5 kutu gelirken çantada getirecek biri varsa getirtebilirsiniz. Havaalanlarındaki eczane ya da supplement satanlarda bile olabilir ama Amerika'da ve Avrupa'da her yerde rahat bulunan bir şey çünkü dediğim gibi aslında doğada bulunan bir mineral/tuz ve hiç bir yan etkisi falan da yok zaten olsa Amerika'da ve Avrupa'da her yerde rahatça satılmaz. Ayrıca şu biraz işe yarıyor: https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/gizli-abd-askeri-teknigi-iki-dakika-icinde-nasil-uykuya-dalinir-2735599 Prensip olarak hiç kımıldamadan yatakta aynı pozisyonda (gerekirse çitten atlayan kuzuları sayarak ) 2 dakika yatmayı başarabilirseniz beyin kendisine ve vücuda uykuya dalmayı emrediyor.

[Edited at 2020-12-21 15:35 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Coronavirus Pandemic

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »