Türkçe'den İngilizce'ye Kitap Çevirisi Sayfa Başı Fiyatı
Thread poster: Aziz Kural
Aziz Kural
Aziz Kural  Identity Verified
Türkiye
Local time: 16:59
Member
English to Turkish
+ ...
Nov 24, 2017

Merhaba Arkadaşlar,
Türkçe'den İngilizce'ye kitap çevirisi için sayfa başı fiyat isteniyor.
Sayfa başı olması konusu özellikle önemli.
Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim?
Teşekkürler

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Tipik 1 Sayfa Nov 24, 2017

Önerim, kitaptan tipik bir sayfanin fotokopisini (veya PDF) isteyin. Bu sayfadaki sözcük adedini sayin. Sözcük basina ücretinizle çarpin. Sayfa ücretini bulun.

Kitaplar sayfadaki sözcük adedi bakimindan büyük degisiklik gösterir. Bu konuda bir standard oldugunu pek sanmiyorum. Varsa bile güvenilir olmayabilir.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Kitap kalınlığının 1 cm'si başına fiyat isteseler bari. Nov 25, 2017

Kitap çevirilerinde normalde kdv'siz brüt satış miktarının belli bir yüzdesi çevirmene verilir. Son hatırladığıma göre bu oran %8-15 arasında değişir. Bu her baskı için verilir. Yani kitap 30 baskı yaptıysa her baskı başına çevirmene ücret ödenmelidir.

Anladığım kadarıyla kitap yurt dışında satılmayacak, muhtemelen ücretsiz dağıtılacak. Böyle bile olsa, yani tek seferlik bir basım söz konusu olsa bile sayfa başına fiyat istenmez. Sayfa sır
... See more
Kitap çevirilerinde normalde kdv'siz brüt satış miktarının belli bir yüzdesi çevirmene verilir. Son hatırladığıma göre bu oran %8-15 arasında değişir. Bu her baskı için verilir. Yani kitap 30 baskı yaptıysa her baskı başına çevirmene ücret ödenmelidir.

Anladığım kadarıyla kitap yurt dışında satılmayacak, muhtemelen ücretsiz dağıtılacak. Böyle bile olsa, yani tek seferlik bir basım söz konusu olsa bile sayfa başına fiyat istenmez. Sayfa sırf metinden mi oluşuyor, yoksa resimler veya fotoğraflar mı var? Ayrıca kitabın konusu ne? Yöresel yemekler mi? Türkiye'deki kadın hareketi mi?

Böyle bir taleple geldiklerine göre belli ki ellerinde basılı bir kitap var ve bunun word veya pdf hali yok. İşin kolayına kaçıp sayfa başı fiyat istiyorlar. Profesyonel bir çeviri bürosu veya müşteri bunu yapmaz.

Bu türden profesyonel olmayan yaklaşımlarda hemen ölü taklidi yapıyorum

Neyse... Kitabı isteyin ve rastgele dört beş sayfanın kelime sayısının ortalamasını alıp, sayfa başına ortalama kelimeyi bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Collapse

Aziz Kural
Aziz Kural  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Diğer bir metod... Nov 25, 2017

Merhaba,
Önce verilen yanıtlar için teşekkürler.
Atıl Bey'in ve Emin Bey'in verdiği çözümler çok makul.
Bana önerilen diğer bir yöntem ise bir sayfanın ne kadar zamanda tercüme edileceğini bulup ona göre bir saat başı ücretten sayfa başı ücreti çıkarmak.
Emin Bey'in dediklerine katılıyorum ama talepler bu şekilde ortaya çıkıyor o nedenle burada bir konu açmayı uygun gördüm.
Herkese teşekkürler.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Türkçe'den İngilizce'ye Kitap Çevirisi Sayfa Başı Fiyatı

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »