Czemu w j. polskim zawsze kombinujemy pod górkę?
Thread poster: Dominic D.
Dominic D.
Dominic D.
Local time: 20:34
Serbian to Russian
+ ...
Feb 4, 2020

Czemu nie możemy mówić po prostu "przetwórca danych" i "podmiot danych" (tak, frazeologia GDPR), tylko koniecznie "przetwarzający dane" i - "osoba, której dane dotyczą". "Przetwórcy jabłek" i "podmiotowi postępowania" jakoś się kurdę udało.

Zresztą "przetwórcę danych" widziałem raz w jednym oficjalnym dokumencie unijnym, ale to chyba było jednostkowe odchylenie jakiegoś urzędnika od linii partyjnej.


 
Ryszard Jahn
Ryszard Jahn
Local time: 20:34
German to Polish
+ ...
Podmiot danych Feb 4, 2020

A myslisz, że "podmiot danych" to jest ta "dobra" konstrukcja?
No chyba tylko dla ciebie.

Rjz


Joanna Posylek
 
Dominic D.
Dominic D.
Local time: 20:34
Serbian to Russian
+ ...
TOPIC STARTER
Nie Feb 4, 2020

A skąd, w sieci jest mnóstwo wyników dla tej frazy. Wg mnie nic zdrożnego.

 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 20:34
Polish to English
+ ...
Taki styl... Feb 5, 2020

Taki się wykształcił styl urzędowy. Analogicznie np. w opisie wypadku drogowego policja używa określenia "kierujący pojazdem" albo "kierująca pojazdem", a nie "kierowca pojazdu".

 
witek39 (X)
witek39 (X)
Local time: 20:34
English to Polish
dbajmy o język Feb 5, 2020

Czy zwrot "osoba, której sprawa dotyczy" nie brzmi dobrze po polsku? Moim zdaniem brzmi dobrze, choć istotnie trochę opisowo. Tłumacz nie tłumaczy słówek ani zdań. On ma oddać sens w drugim języku, z użyciem zasad obowiązujących w tym drugim języku. To nic, że musi się przy tym trochę wysilić i użyć większej liczby znaków. "Podmiot danych" po prostu mi się nie podoba, choć być może jest jak najbardziej poprawny i mógłby zostać zaakceptowany..

 
Paweł Hamerski (X)
Paweł Hamerski (X)
Local time: 20:34
English to Polish
+ ...
bo w chińskim Feb 18, 2020

tego nie potrafię

 
Dominic D.
Dominic D.
Local time: 20:34
Serbian to Russian
+ ...
TOPIC STARTER
A jednak Mar 4, 2020

rjz wrote:

A myslisz, że "podmiot danych" to jest ta "dobra" konstrukcja?
No chyba tylko dla ciebie.

Rjz


Właśnie tłumaczę kolejne RODO sprawy, i znów autor zastosował w umowie "podmiot danych" (duża i poważana krajowa spółka, notowana na giełdzie). Po prostu ludziom nie chce się pisać po 250 razy w jednym dokumencie "osoba, której dane dotyczą", bo mają ważniejsze rzeczy na głowie, albo bo dany zapis umowny i tak jest już dostatecznie skomplikowany gramatycznie.

Ja rozumiem, że ktoś może mieć awersję do "amerykanizacji" naszego języka, czyli maksymalnego upraszczania i trywializowania, bo sam do takich osób należę, ale podmiot danych to wg mnie naprawdę nic zdrożnego. To wykorzystanie w pełni polskiego wyrazu "podmiot" w kontekście gramatycznym, który nie uchybia słownikowym definicjom. To samo dotyczy zresztą wyrazu "przetwórca", aczkolwiek przy "przetwarzającym" wychodzi pod względem długości i skomplikowania w sumie jeden kij.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Czemu w j. polskim zawsze kombinujemy pod górkę?






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »