Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >
Off topic: Çeviri ve müzik
Thread poster: Cagdas Karatas
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 01:50
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Eeeee öööö şeyy şeeeyyyyy... :) Jan 8, 2011

Rasim Dağdelen wrote:

Ben çeviri yaparken Keith Jarrett bile dinleyemiyorum, halbuki bir acid jazz ya da brazil ne güzel giderdi. Ama müzik dinlerken çeviriye yoğunlaşamayacağımı düşünüyorum. Bir ara klasikle denemek de yarar olabilir. Örneğin Chopin ya da Brahms olabilir. O da olmazsa artık son çare "okyanus sesleri" hış, hııış, şarrr, hış, hıış, ...

Rasim Bey üstadım,

Tercüme için çeviri için müzik bahçesinden vaz geçilir mi yaw
Denemek lazım ısrarla 2 in 1.

Çok harika olur, ilham vereniniz olur, çevirileriniz çok kolaylaşır. Denemek, ısrar etmek lazım sevilen müziklerle çalışmada...

Selamlar

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
3 ya da 4 in 1 Jan 8, 2011

Adnan Özdemir wrote:

...
Denemek lazım ısrarla 2 in 1.

Çok harika olur, ilham vereniniz olur, çevirileriniz çok kolaylaşır. Denemek, ısrar etmek lazım sevilen müziklerle çalışmada...

Selamlar

Önce Buena Vista Social Club ile denedim, olmadı, şimdi Jethro tull'a geçtim, aga adamlar "too old to rock'n roll, too young to..." diyor. Macy Gray ile olabilir, ama aklıma kötü şeyler geliyor.
Hah, bir videosunu buldum, şuna bir bakın yahu:

Soul&Jazz

[Edited at 2011-01-08 15:34 GMT]

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Tûtî-i mucize-gûyem ne desem lâf değil :) Jan 8, 2011

"Enigma, Delerium, Kitaro ve Vangeli, chill-out/lounge, Buddha Bar, Cafe del Mar serisi, rock/metal, Dark Tranquility, synthpop, new-wave, eurodance, rebetiko" denen "meze" müziği, "fado", Rebet, Haris Alexiou, Chopin, Sorkun, Benito Lertxundi, Mihail Krug, thrash, death, melodeath, Anarchy In The UK, Pavane, Keith Jarrett, acid jazz, Buena Vista Social Club, Marcy Gray…"

Biliyorum, çoğumuz çokkültürlü, yaptığı işten, hayatında geçirdiği evrelerden, dünyanın git g
... See more
"Enigma, Delerium, Kitaro ve Vangeli, chill-out/lounge, Buddha Bar, Cafe del Mar serisi, rock/metal, Dark Tranquility, synthpop, new-wave, eurodance, rebetiko" denen "meze" müziği, "fado", Rebet, Haris Alexiou, Chopin, Sorkun, Benito Lertxundi, Mihail Krug, thrash, death, melodeath, Anarchy In The UK, Pavane, Keith Jarrett, acid jazz, Buena Vista Social Club, Marcy Gray…"

Biliyorum, çoğumuz çokkültürlü, yaptığı işten, hayatında geçirdiği evrelerden, dünyanın git gide köyselleşmesinden, renklerin ve zevklerin tartışılmaz olduğu vs. nedenlerden dolayı batıya dönük yüzümüzle onların müziklerine ne kadar da yakın olduğumuzun bir kanıtı olsa gerek bu başlıkta şimdiye dek anılan sanatçılar ve müzik türleri… Bir arkadaşımız hariç (o da alaylı dille) kimse Türkçe müzikten bahsetmemiş. Çok garip…

Hani Sezen Aksu, Ahmet Kaya, Erkin Koray, Barış Manço, Bülent Ortaçgil, Esmer Ay, İlhan İrem, Müslüm Gürses, Leman Sam, Orhan Gencebay, Tanju Okan?… Bunlar sadece aklıma gelen eskiler, yenileri katmadım bile. Hele o toprak kokan türkülerimiz… Apayrı bir tınıdaki Sanat Müziği'miz…

Ne oldu bizim sanatçılarımıza, müziğimize? Sevilmiyorlar mı artık? Hiç dinlemiyor musunuz? Off topic, offf!

http://www.youtube.com/watch?v=-sh4CJaayhc

[Bearbeitet am 2011-01-09 08:37 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Türkçeyi çoğumuz dinliyoruz diye midir nedir.. Jan 8, 2011

Sürekli dinlediğim, hemen aklıma geliveren, bu toprağın ses sanatçılarından bir kısmını sayacak olursam;

Gurbet-Köln Bülbülü Yüksel Özkasap, Aşık Mahzuni Şerif, Kahtalı Mıçe, Ahmet Kaya, Ozan Arif, Mustafa Yıldızdoğan, Gakkoş Fatih Kısaparmak, Zeki Müren, Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Toros Kaplanı Musa Eroğlu, İlhan İrem, Kayahan, Hasan Sağındık, Selda Bağcan, Edip Akbayram, Muazzez Abacı, Muazzez Ersoy, Şivan Perwer... Yenilerden:
... See more
Sürekli dinlediğim, hemen aklıma geliveren, bu toprağın ses sanatçılarından bir kısmını sayacak olursam;

Gurbet-Köln Bülbülü Yüksel Özkasap, Aşık Mahzuni Şerif, Kahtalı Mıçe, Ahmet Kaya, Ozan Arif, Mustafa Yıldızdoğan, Gakkoş Fatih Kısaparmak, Zeki Müren, Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Toros Kaplanı Musa Eroğlu, İlhan İrem, Kayahan, Hasan Sağındık, Selda Bağcan, Edip Akbayram, Muazzez Abacı, Muazzez Ersoy, Şivan Perwer... Yenilerden: Tarkan, Mustafa Sandal, Rafet El Roman, Çelik, Grup Ayna...

Arabeskle aram pek olmadı, Hakkı Bulut ile bir dönem aynı mahallede oturmuş olmak dışında

Şuraya hemencecik eklemem lazım:

Aşık Mahzuni Şerif söylüyor ''İşte gidiyorum çeşmi siyahım'' Linki: http://www.youtube.com/watch?v=ipCzKtmO7KM&feature=related

Toros Kaplanı Musa Eroğlu söylüyor ''Halil İbrahim'' Linki: http://www.youtube.com/watch?v=6Zgl76_BRgg

[Edited at 2011-01-09 18:50 GMT]
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Caz ve Hicaz Jan 8, 2011

Ben bizimkileri dinlerim ama çeviriye eşlik halinde değil.

Şu parçaları dinlerken çeviri yapabilmem mümkün değil:

Orhan Gencebay - Akşam Güneşi
http://www.youtube.com/watch?v=_Br--Q56Tnk

Ze
... See more
Ben bizimkileri dinlerim ama çeviriye eşlik halinde değil.

Şu parçaları dinlerken çeviri yapabilmem mümkün değil:

Orhan Gencebay - Akşam Güneşi
http://www.youtube.com/watch?v=_Br--Q56Tnk

Zeki Müren - Bir Muhabbet Kuşu:
http://www.youtube.com/watch?v=mNUiGr5pEAg

Caza da örnek vereyim. Miles Davis-Marcus Miller ikilisinden Siesta filminin müziği:
http://www.youtube.com/watch?v=fjuhtYb91x0

(Mümkün değil, çalışamıyorum)
Collapse

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
ufak molalarda kahve+müzik+biraz da dans belki Jan 8, 2011

Ben uzun zamandır yerli pop vs. dinleyemiyorum, 5-10 dakika sonra gıda zehirlenmesi tadında belirtiler başlıyor çünkü. Ama eskilerden Barış Manço, Cem Karaca ve İlhan İrem'i çok sever ve arada mutlaka dinlerim; yenilerden ise Tarkan'ın eski ve yeni parçalarını severim.

Yabancılardan ise elektronik müzik ve dans parçalarını bir nevi "kahve niyetine" dinlerim. Sürekli kanal değiştirmek zorunda bırakmayan, DJ'lerini de beğendim 2-3 radyo frekansında istedi�
... See more
Ben uzun zamandır yerli pop vs. dinleyemiyorum, 5-10 dakika sonra gıda zehirlenmesi tadında belirtiler başlıyor çünkü. Ama eskilerden Barış Manço, Cem Karaca ve İlhan İrem'i çok sever ve arada mutlaka dinlerim; yenilerden ise Tarkan'ın eski ve yeni parçalarını severim.

Yabancılardan ise elektronik müzik ve dans parçalarını bir nevi "kahve niyetine" dinlerim. Sürekli kanal değiştirmek zorunda bırakmayan, DJ'lerini de beğendim 2-3 radyo frekansında istediğim bu müzikleri sürekli yenilenen parçalarla beraber bulabiliyorum. Çalışırken sürekli fonda müzikle çalışamıyorum, bir süre sonra beynimin daha fazla yorulduğunu hissediyorum ama b bahsettiğim türde müziklerle verdiğim 15-20 dakikalık aralar tükenen enerjimi hemen yerine getirebiliyor:)
Collapse

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Çeviri müziği - çeviriye göre müzik mi? Jan 8, 2011

Haluk Erkan wrote:

..
Biliyorum, çoğumuz çokkültürlü, yaptığı işten, hayatında geçirdiği evrelerden, dünyanın git gide köyselleşmesinden, renklerin ve zevklerin tartışılmaz olduğu vs. nedenlerden dolayı batıya dönük yüzümüzle onların müziklerine ne kadar da yakın olduğumuzun bir kanıtı olsa gerek bu başlıkta şimdiye dek anılan sanatçılar ve müzik türleri… Bir arkadaşımız hariç (o da alaylı dille) Türkçe müzikten bahsetmemiş. Çok garip…

Hani Sezen Aksu, Ahmet Kaya, Erkin Koray, Barış Manço, Bülent Ortaçgil, Esmer Ay, İlhan İrem, Müslüm Gürses, Leman Sam, Orhan Gencebay, Tanju Okan?… Bunlar sadece aklıma gelen eskiler, yenileri katmadım bile. Hele o toprak kokan türkülerimiz… Apayrı bir tınıdaki Sanat Müziği'miz…

Ne oldu bizim sanatçılarımıza, müziğimize? Sevilmiyorlar mı artık? Hiç dinlemiyor musunuz? Off topic, offf!

On yaşında iken Creedence Clearwater Revival ile başlayan bir yolculuk bu. Çeşitli evrelerden sonra, nihayet Jazz & Soul Soundation'da dengeye gelmiş. Aman, dokunmayalım!

Ama Haluk beyi de kıracak değiliz, elbette.
O.k., tamam, Türk müziği. Türkçe çeviri yapıyoruz, elbette Türk müziği dinlemeliyiz
Aslında konuyu pek anlayamadım, biz şimdi hangi dile çeviri yapıyorsak o dile/kültüre ait müzik mi dinlemeliyiz? Şimdi, diyelim ki, ben bir metni Almancaya çeviriyorum, o zaman Almanca müzik mi dinlemeliyim? "Ooohh Ja, ja, so blau, blau blau blüht der Enzian, hu-a-huuu"
Ama Türkçeye çeviri yaparken de Orhan Gencebay mı dinlemeliyim? Valla pek anlayamadım. Şey, ehem, Mozart'tan "Türkischer Marsch" olabilir mi, ya da "Entführung aus dem Serail "? Iıh? Tamam, Joseph Haydn "Military Symphony"? Bunlar da bir yerde Türk müziği sayılır.
Tanju Okan elbette dinlenebilir, Türk Sanat Müziği de, ama çeviride olmaz.
Türkçe çeviri için son teklifim: Mercan Dede

@Şadan Bey: Siz de İngilizceye çeviri yaparken Miles Davis'in acid yaptığı "Doo-Bop" ve bazı diğer "acid remixes" dinleyebilirsiniz, herhalde kalkıp
Rawhide dinleyecek haliniz yok yani

Adnan Bey rahat, İspanyolcaya çeviri yaparken Flamenko dinler, Arjantin tangoları var.
Ya Arapçaya çeviri yapan ne dinlesin?

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
: ) Jan 8, 2011

Rasim Dağdelen demiş ki:
@Şadan Bey: Siz de İngilizceye çeviri yaparken Miles Davis'in acid yaptığı "Doo-Bop" ve bazı diğer "acid remixes" dinleyebilirsiniz, herhalde kalkıp
Rawhide dinleyecek haliniz yok yani

Deneme yaptım Rasim Bey, cümleleri çılgınlar gibi geçiyorum bu parçayla.
Miles Davis için ne diyeyim bilmiyorum... Ee, "ciddi ve seviyeli bir ilişkimiz var bizim." : )

"So What" (John Coltrane'le, canlı performans. Müthiş!):
http://www.youtube.com/watch?v=qlIU-2N7WY4

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
Om Kalthoum Jan 8, 2011

Rasim Dağdelen demiş ki:

Ya Arapçaya çeviri yapan ne dinlesin?

Ümmü Gülsüm! Bin Bir Gece (Intro uzun ama beklemeye değer):
http://www.youtube.com/watch?v=eGkZluUiAUU

[Değişiklik saati 2011-01-08 23:37 GMT]

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
RENKLER Jan 9, 2011

Doğudan farklı bir renk daha...

http://www.youtube.com/watch?v=vc6VqCdOqpY&feature=related

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 23:50
Dutch to Turkish
+ ...
Altı ezmeli guşbaşı Jan 9, 2011

Merhabalar,

Uzun süredir bu başlığa geri dönülmemiş. Birden geri dönüş güzel oldu.

Çalışırken seçilen müzik işin türüne değil, aynen yemek yerken olduğu gibi kişinin damak zevkine bağlı.

Bir gün yemek deyince bir arkadaş, aağam, sen heç altı ezmeli guş başı yeyip de üstüne de havıç dilimini gönderdin mi demişti de ben de şaşırmıtım ne cevap vereceğime.

Dolayısıyla ben sormak istedim.

A
... See more
Merhabalar,

Uzun süredir bu başlığa geri dönülmemiş. Birden geri dönüş güzel oldu.

Çalışırken seçilen müzik işin türüne değil, aynen yemek yerken olduğu gibi kişinin damak zevkine bağlı.

Bir gün yemek deyince bir arkadaş, aağam, sen heç altı ezmeli guş başı yeyip de üstüne de havıç dilimini gönderdin mi demişti de ben de şaşırmıtım ne cevap vereceğime.

Dolayısıyla ben sormak istedim.

Aaağam sen heç üflenen bir Ney sesine kulak verdin mi?

Dostum ve aynı zamanda hocam, bir arkadaşından bahsetmişti. Bizim arkadaş diye anlatmaya başladı.
"ben sadece bir iki ses çıkarayım yeter. ne müzikte gözüm var, ne enstrümanda. Sadece bir nihavend (tek bir nota) hakkıyla çıksın yeter." dermiş
"11 yıl geçti, arkadaş hayli mesafe kaydetti. Kendisi gibi öğrenmek isteyenlere yardımcı da oluyormuş..."dediğini de belirttikten sonra

Ama hala o tek sesi aramakla meşgul
diye tamamladı...

O zaman anlamıştım üflemek lazım, ama üfürmeden....

Sağlıcakla kalın,

Nizam Yigit
Collapse

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
Sanat ne içindir kim bilir! Jan 10, 2011

İster içinde eriyerek bütünleşmek istediğimiz mutlak hakikatin peşine düşelim, ister Gülay'ın ve pek çoğumuzun yaptığı gibi felekten birkaç dakika çalma işlevi yükleyelim, sonuçta sanatın en temel işlevi, özü "geçip giden güne ve geçip gidenin bıraktığı yorgunluğa, hatta ruhsal, zihinsel yara-bereye tahammüldür" diye düşünüyorum.

Sezen Cumhur Önallık yapayım biraz... Şarkının adı her ne kadar Sonbahar Yaprakları ise de, kış ort
... See more
İster içinde eriyerek bütünleşmek istediğimiz mutlak hakikatin peşine düşelim, ister Gülay'ın ve pek çoğumuzun yaptığı gibi felekten birkaç dakika çalma işlevi yükleyelim, sonuçta sanatın en temel işlevi, özü "geçip giden güne ve geçip gidenin bıraktığı yorgunluğa, hatta ruhsal, zihinsel yara-bereye tahammüldür" diye düşünüyorum.

Sezen Cumhur Önallık yapayım biraz... Şarkının adı her ne kadar Sonbahar Yaprakları ise de, kış ortasında bu Pazar gününün kasvetine, hüznüne ve olası Pazartesi sendromuna Eva Cassidy'nin içe işleyen sesiyle yanıt verelim (bir papyonum eksik):
Autumn Leaves

http://www.youtube.com/watch?v=XSXYu-3r1S8

(Geçip giden bir güne daha dayanabilmek... Trainspotting filminde geçtiğini hatırlıyorum böyle bir cümlenin. Bazen bütün mesele budur.)
Collapse

Şadan Öz
Türkiye
English to Turkish
Günaydın Jan 12, 2011

Çaykovski, kış, kar, Fındıkkıran Süiti, Arap Dansı:

http://www.youtube.com/watch?v=ywMOMedVVZs

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Saatim yok Jan 12, 2011

Sadan Oz wrote:

(Geçip giden bir güne daha dayanabilmek... Trainspotting filminde geçtiğini hatırlıyorum böyle bir cümlenin. Bazen bütün mesele budur.)

Tam olarak bilemem
Biraz biraz
Biraz şarap önceydi
Nasıl oluyor vakit bir türlü geçmezken
Günler hayatlar geçiyor

ŞU CÜMLE HERHALDE (FİLMİN SENARYOSUNDAKİ)
One fu... hit...

to get us over
this long, hard day.

Eroini bırakmaya çalıştığı bir günü anlatıyor. [Biraz benim büroda Sanat tarihi çevirisi yaptığım günlere benzemekte her nedense -özellikle İng.ye- ]

[Edited at 2011-01-12 04:56 GMT]

[Edited at 2011-01-12 06:40 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Yeniden ''Txoria txori'' veresim var... Jan 12, 2011

Hüzünlü bir parçayı, kumrulaştırmışlar ya helal olsun

Parça/ezgi: Mikel Laboa

Söyleyenler: Belli

Linki: http://www.youtube.com/watch?v=9Qdk9iedmfE

----------------------BASQUE------------------------
TXORIA TXORI
==========

HEGOAK EBAKI BANIZKI
... See more
Hüzünlü bir parçayı, kumrulaştırmışlar ya helal olsun

Parça/ezgi: Mikel Laboa

Söyleyenler: Belli

Linki: http://www.youtube.com/watch?v=9Qdk9iedmfE

----------------------BASQUE------------------------
TXORIA TXORI
==========

HEGOAK EBAKI BANIZKIO
NEREA IZANGO ZEN
EZ ZUEN ALDEGINGO
BAINAN, HONELA
EZ ZEN GEHIAGO TXORIA IZANGO
ETA NIK...TXORIA NUEN MAITE

----------------------ENGLISH-----------------------
THE BIRD WHICH IS A BIRD
===================

IF I HAD CUT THE WINGS TO HER
SHE WOULD HAVE BEEN MINE
SHE WOULD NOT BE FLEES
BUT,THUS
SHE WOULD NOT HAVE BEEN ANYMORE A BIRD
AND ME...IT'S THE BIRD WHICH I LOVED

Not: Ben çevirmedim netten buldum...

[Edited at 2011-01-12 05:09 GMT]
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Çeviri ve müzik

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »