Az ücret teklif edildiğinde ne yapıyorduk?
Thread poster: amelie08
amelie08
amelie08
Türkiye
Local time: 18:00
Turkish to Spanish
+ ...
Nov 24, 2016

Uzun zamandır iş yapmıyorsunuz diyelim, önünüze 6 sayfa geldi 12837 karakter var verilen para 60 euro yapar mıydınız? Bir kaç kere yaptım ama ben yaptıkça o göndermeye devam ediyor ücretinide kendi belirliyor. Bir dosyada altı sayfa var diğerinde de 1 . E-mailde iki dosya gönderdiği için ücret detayına iki dosya diye düşüyor.

Murad AWAD
Murad AWAD  Identity Verified
Germany
Local time: 16:00
English to Arabic
+ ...

Moderator of this forum
Az ücret teklif edildiğinde ne yapıyorduk? Nov 24, 2016

Merhaba,

Yaklaşık olarak kaç kelimedir?

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
2032 olabilir Nov 24, 2016

2032 civarındaydı yanlış hatırlamadıysam. Dolu dolu 6 sayfa. Su faturasını çevirdiğimde 17 euro almıştım. Hem acil diyorlar hem de parası az.

Murad AWAD
Germany
English to Arabic
+ ...

Moderator of this forum

Yani kelime başına 0.03 cent/euro, bence düşük bir ücrettir. Bekleyelim ve diğer arkadaşların düşüncelerine bakalım.

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
başka bir örnek Nov 24, 2016

yapamam dediğim halde acil diyip bir dosya daha yollamış. Bir dosya ama içinde 6 sayfa var. Verdiği ücret 15 euro. Bunun karakter sayısı az, fuar alanı stand listesi gibi. Bu adam beni sömürüyor galiba.

[Edited at 2016-11-24 19:17 GMT]

Murad AWAD
Germany
English to Arabic
+ ...

Moderator of this forum

Bu Kadar düşük ücretlerle çalışmak zorunda değilsiniz, bir mahsuru yoksa bu firmanın merkezi acaba hangi ülkededir? Ama lütfen, reklam yapmak yasaktır, sadece meraklandım, bu konuda bilgi vermek zorunda değilsiniz. Sadece merak için soruyorum.

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
İspanya'da Nov 24, 2016

bir çeviri bürosu.

Onur Inal
Onur Inal  Identity Verified
Austria
English to Turkish
+ ...
ücret çok düşük Nov 24, 2016

Teklif ettikleri ücret çok düşük. Çalışmak zorunda değilsiniz. Baştan bir anlaşmanız olmuş muydu?

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
olmadı Nov 24, 2016

Zamanım olduğu için ve biraz para kazanmak için bir kaç kere yaptım ama sonra kendime yediremediğim için devam etmek istemedim. Yani önce yaparım diyip sonra cayma durumu olmadı. Sadece siz çevirmen arkadaşlar ne yapıyorsunuz merak ettim? Düşük ücretle çalışmaya asla ve asla mı diyorsunuz?

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Bir müşteri ile çalışmak zorunluluk değil tercihtir. Nov 24, 2016

Mağazaya gidip terlik almak istediğinizde, terliği alıp kapıdan çıkarken gönlünüzden kopan fiyatı verip gidemezsiniz. Beğendiğiniz terliğin fyatını sorarsınız ya da etiketine bakarsınız, bütçeniz uygunsa veya fiyat o terlik için uygunsa satın alırsınız.

Siz belli bir alandaki beceri ve birikiminizi hizmet şeklinde satıyorsunuz. Bunun fiyatını ideal olarak siz belirlersiniz. İdeal olmayan dünyada da müşteriniz ile görüşür, işinize biçtiğiniz
... See more
Mağazaya gidip terlik almak istediğinizde, terliği alıp kapıdan çıkarken gönlünüzden kopan fiyatı verip gidemezsiniz. Beğendiğiniz terliğin fyatını sorarsınız ya da etiketine bakarsınız, bütçeniz uygunsa veya fiyat o terlik için uygunsa satın alırsınız.

Siz belli bir alandaki beceri ve birikiminizi hizmet şeklinde satıyorsunuz. Bunun fiyatını ideal olarak siz belirlersiniz. İdeal olmayan dünyada da müşteriniz ile görüşür, işinize biçtiğiniz bedele en yakın değeri almaya çalışırsınız. Bunda uzmanlık alanınız ve dil çiftiniz başta olmak üzere iletişim ve pazarlama becerinize kadar pek çok faktör rol oynar.

Bir firma kelime başına 0.03 avro ile çeviri yaptırabiliyorsa, genellikle o fiyat ile çalışır. Dolayısı ile, fiyatların düşüklüğünde veya yüksekliğinde çevirmenler sandıklarından daha önemli bir rol oynarlar.

Genel olarak, bir müşteri ile düşük fiyat üzerinden çalıştığınızda daha sonra fiyatı artırmak imkansıza yakındır.

Tam olarak sorduğunuz sorunun da kendimce yanıtını yazayım:

1) Az ücret teklif edildiğinde, benim bakış açımdan, ücreti yükseltirsiniz ya da çalışmazsınız.

2) Belirttiğiniz şekilde iletişim(!) kuran bir müşterien bence zaten uzak durun. Size iş yollaması önemli değil. Önemli olan sizin işi kabul etmeniz. Siz onun koşulları ile çalışmaya devam ettiğiniz sürece o da iş yollar

Son not olarak: 0,03 Avro Türkiye için bile düşük bir rakam.
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
YAZIYOR, YAZIYOR! AÇLIKTAN ÖLEN ÇEVİRMENİ YAZIYOR! Nov 25, 2016

Aklınızda bulunsun: Az ücret teklif edildiğinde kabul etmiyorduk

Bugüne kadar ne kadar ihtiyacım olsa da kendim için belirlediğim fiyatın altına inmedim; ha 20 ise 19’u kabul ettim, o da kelime sayısı fazla olduğundan, yani tekrarlamaların bol olduğu işlerde bunu yaptım. Yani aldığım ücretler her zaman tatminkârdı.

Düşük fiyatları kabul ederek, bindiğiniz dalı kesiyorsunuz.
... See more
Aklınızda bulunsun: Az ücret teklif edildiğinde kabul etmiyorduk

Bugüne kadar ne kadar ihtiyacım olsa da kendim için belirlediğim fiyatın altına inmedim; ha 20 ise 19’u kabul ettim, o da kelime sayısı fazla olduğundan, yani tekrarlamaların bol olduğu işlerde bunu yaptım. Yani aldığım ücretler her zaman tatminkârdı.

Düşük fiyatları kabul ederek, bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Hatta hepimizin dalını...

https://www.youtube.com/watch?v=ViLDvbgKUnU

[Bearbeitet am 2016-11-25 06:26 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Önemli Noktalar Nov 25, 2016

Bazi yazacaklarim yukarida yazilanlarin bir tekrari gibi olacak ama yine de yazayim.

1. Hizmeti sunan siz oldugunuz için çeviri bedelini sizin belirlemeniz beklenir. Çok paylasimci iseniz belki karsilikli uzlasma ile fiyat belirleyebilirsiniz. Ancak, hiçbir zaman fiyati salt karsi tarafin belirlemesine izin vermemelisiniz. Eger bunu bir aliskanlik haline getirirseniz ileride ciddi sorunlar yasayabilirsiniz.

2. Çeviri fiyati bazen bir isten diger ise farklilik
... See more
Bazi yazacaklarim yukarida yazilanlarin bir tekrari gibi olacak ama yine de yazayim.

1. Hizmeti sunan siz oldugunuz için çeviri bedelini sizin belirlemeniz beklenir. Çok paylasimci iseniz belki karsilikli uzlasma ile fiyat belirleyebilirsiniz. Ancak, hiçbir zaman fiyati salt karsi tarafin belirlemesine izin vermemelisiniz. Eger bunu bir aliskanlik haline getirirseniz ileride ciddi sorunlar yasayabilirsiniz.

2. Çeviri fiyati bazen bir isten diger ise farklilik gösterebilir, buna bir itirazim yok. Yine de hiçbir zaman kendi belirleyeceginiz bir asgari fiyatin altina inmemelisiniz. Bunu da en bastan belirlemelisiniz. Ücret belirlemekte benim meslekdaslarima önerdigim en önemli gösterge ProZ Community Rates basliginda verilen istatistiksel verilerdir. ProZ Tools menüsü altinda Community rates vardir.

3. "Aç kalmaktansa her isi yaparim" tercihi sizin belirleyeceniz bir stratejidir. Sunu da bilin ki bu tarz bir strateji uzun dönemde sizin kendinize olan güveninizi kaybetmenize yol açabilir. Kendine güvenini yitiren bir insan ise bunun sonucunda baska birtakim psikolojik sorunlara sahip olabilir. Dolayisiyla kazanciniz oldugunu düsünürken çok ciddi kayiplar da yasayabilirsiniz. Dengeyi iyi kurun.

5. Ben kendi fiyatimi kelime adedi üzerinden belirlerim ve bu stratejim degismez. Bazi bürolar benden karakter adedi üzerinden fiyat istiyorlar, ben vermiyorum. Bir çevirinin miktarini bence kelime adedi daha saglikli olarak ortaya koyar. Siz kelimeleri çevirirsiniz, karakterleri degil. Bir kelimenin fazla veya az karaktere sahip olmasi sizin is gücünüzü degistirmez. Bu nedenle gerçekte bence kelime adedi önemlidir. Zaten uluslararasi norm da budur.

Basarilar dilerim.
Collapse

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
euro ile ödenmesi gözümü kamaştırmıştı Nov 25, 2016

ama Elif Hanım haklı. Türkler 15 tl derse kabul etmiyorum bu nedense euro ile olunca gözüm kamaşmıştı ama yapmamak en mantıklısı neredeyse bedava.

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
TOPIC STARTER
adam dolandırıcıymış Nov 28, 2016

Şimdiye kadar paramı hep aldım, umarım bu sonuncusunu da verir. İsmini şu listede buldum http://www.translator-scammers.com/translator-scammers-contacts.htm.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Az ücret teklif edildiğinde ne yapıyorduk?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »